Reklama

Nasze gospodarstwo przyciąga wyjątkowym klimatem, z daleka od zgiełku miejskiego, gdzie odnaleźć można ciszę i spokój, można zachłysnąć się świeżością powietrza i barwnym widokiem krajobrazów Beskidu Wyspowego.

Zapewniamy wiosną i latem - uroki przyrody, jesienią - bogactwa lasów, a zimą - kuligi i jazdę na nartach i sankach. Dużą atrakcją gminy Limanowa są jej walory turystyczno - krajoznawcze oraz przepiękne starodawne kościółki i kapliczki, które posiadają znaczną wartość historyczną i artystyczną, są one żywym świadectwem historii i bogatą skarbnicą wiedzy o naszym regionie.

Stacja narciarska Limanowa - Ski

Stacja położona na północnych zboczach Łysej Góry, ok. 5km od centrum Limanowej.

W 2007 na roku zostały tam zbudowane 4-os. kolej krzesełkowa oraz dwa wyciągi orczykowe. Najdłuższa trasa posiada 1000 m, a suma wszystkich tras to 2300 m.

Można wybrać trasę:

 • niebieską – widokową i rekreacyjną trasę dla początkujących i średnio-zaawansowanych narciarzy o długości 1000m biegnącą przez las, początkowo południowo - wschodnim szczytowym zboczem, następnie wschodnim, aby znów włączyć się w bardzo szeroki północny obszar głównego stoku.
 • czerwoną - dla zaawansowanych narciarzy o długości 700m. wiodącą wzdłuż kolei krzesełkowej, posiadającą certyfikat FIS do organizowania międzynarodowych zawodów w kategorii slalom. Początkowy odcinek trasy jest bardzo stromy i przechodzi w łagodny przy dolnej stacji.
 • zieloną – dla stawiający pierwsze kroki jak i doszkalający się narciarzy 300m łagodna trasa przy wyciągach orczykowych.

 

Stacja narciarska "Laskowa - Kamionna"

Stacja położona ok. 6 km od Limanowej w Laskowej Górnej posiadająca blisko 4800 m tras zjazdowych, które obsługują 4 wyciągi (w tym trzy wyciągi talerzykowe i jeden czteroosobowy wyciąg krzesełkowy) o łącznej przepustowości 4000 osób/h.

Trasy dla początkujących i zaawansowanych, serwis narciarski, wypożyczalnia nart i snowboardów.


Trasy Narciarstwa Biegowego „Mogielica”– atrakcyjna zimą i latem

Narciarskie trasy biegowe są doskonałym miejscem aktywnego spędzania czasu dla miłośników sportu.

Latem jak i zimą wędrowców zachwycają tu niepowtarzalne widoki na góry Beskidu Wyspowego: Łopień, Ćwilin, Jasień, Beskid Sądecki, Gorce, Pieniny i Tatry.

W sezonie letnim trasy są uzupełnieniem szlaków turystycznych, ścieżek rowerowych czy konnych. Dodatkową atrakcją jest Wieża widokowa na Mogielicy (1170 m n.p.m.).

 

Dla amatorów zimowego szaleństwa czekają dwie trasy narciarstwa biegowego:

- trasa "Mogielica" -  zlokalizowana na terenie gmin: Słopnice, Dobra, przeznaczona dla osób chcących doskonalić swoje umiejętności narciarskie prowadzona leśnymi stokami (ok. 750-850 m n.p.m.), wokół najwyższego szczytu Mogielicy - o łącznej długości 20,91 km. Początek i koniec trasy wyznaczają parkingi: przy Krzyżu Partyzanckim na wyrębiskach oraz na osiedlu Groń w Słopnicach. Ponadto trasa posiada kilka alternatywnych zejść.

- trasa "Zalesie" - zlokalizowana na terenie gminy Kamienica, przeznaczona dla osób, które rozpoczynają przygodę z narciarstwem biegowym, prowadzona wzdłuż istniejących dróg leśnych o łącznej długości 5,5 km. Początek i koniec trasy znajduje się na terenie stadionu piłkarskiego klubu sportowego "Zalesianka".

Trasy są oznakowane, a w miejscach postojowych, z których można podziwiać panoramy rozległych pasm górskich, rozmieszczone są wiaty oraz ławo-stoły.


Bezpłatny dostęp do sprzętu sportowego w tym 180 par nart z butami do biegów, rowerów górskich, kijków do nordic walkingu oraz sprzętu sportowego dla osób niepełnosprawnych – wypożyczania przy Centrum Obsługi Ruchu Turystycznego przy LKS „Zalesianka" 34-608 Zalesie.

Więcej informacji na stronie - http://www.trasymogielica.pl/

 

Kąpielisko "CHORWACJA" w Jurkowie - 38 km - 40 minut

„Chorwacja Jurkowska” to zespół zalewisk wyrobisk pożwirowych, o pow. ponad 10 ha. Kąpielisko to idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Do dyspozycji przygotowano:

- piaszczyste i kamienne plaże

- pomosty i baseny na wodzie

- wypożyczalnię sprzętów wodnych (rowerki, łódki, kajaki)

- wypożyczalnię leżaków

- plac zabaw dla dzieci

 

Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze w Limanowej:

wzniesiony na szczycie Miejskiej Góry, upamiętnia 2000-lecie chrześcijaństwa oraz przejście naszego pokolenia w XXI wiek. Krzyż ma wysokość 37 m, rozpiętość ramion 12 metrów i oświetlenie, które daje efekt nocnej iluminacji. Widok z tego miejsca jest niezwykle malowniczy. Podziwiać można panoramę miasta, malownicze pejzaże Beskidu Wyspowego, Gorce z najwyższym szczytem Turbaczem, a przy słonecznej pogodzie na horyzoncie pojawiają się Tatry.

 

Szlak Papieski:

Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym biegnie przez teren Rabczańsko-Mszański i Limanowski. Trasa Limanowskiego Szlaku Papieskiego rozpoczyna się na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego i prowadzi przez Mogielicę – Przełęcz Słopnicką – Cicho – Przełęcz między Cichoniem i Ostrą – Ostrą – Jeżową Wodę – Skiełek- Łukowicę – Jabłonie aż do Limanowej. Na całym szlaku umieszczone zostały błękitne tablice informacyjne.

 

Wieża widokowa na Mogielicy:

Na tym najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.) znajduje się drewniana wieża triangulacyjna o wysokości 20 metrów. Dookoła panorama: Gorce, Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny, Beskid Żywiecki z Babią Górą, oczywiście Beskid Wyspowy.

 

Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny:

Miasteczko Galicyjskie to rekonstrukcja zabudowy budynków, które stały na terenie Galicji. Takich zabudowań w dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku było bardzo dużo. Znajduje się tu rekonstrukcja niewielkiego placu rynkowego, ratusza, karczmy, remizy strażackiej i domów mieszczańskich. Na terenie skansenu odbywają się cykliczne oraz okazyjne prezentacje dawnych wiejskich rzemiosł, kuchni regionalnej i warsztatów rękodzielniczych, zaś latem liczne, plenerowe imprezy folklorystyczne.

Sądecki Park Etnograficzny to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych - Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów. Na powierzchni 20 ha znajduje się kilkadziesiąt budynków, m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki.

 

Kopalnia Soli w Bochni:

Jest to najstarszy, (1248 r) działający zakład wydobywczy w Europie. Urokliwe, a przy tym lecznicze podziemia kopalni przyciągają z roku na rok coraz większe rzesze turystów. W skład podziemnej trasy turystycznej wchodzi kilkanaście punktów. Każdy z nich ma swoją historię, a z niektórymi związane są nawet legendy. Ten niezwykły spacer zajmuje ok. 1,5 - 2 godziny. Obejmuje zjazd Szybem Sutoris, przejście podłużnią August (lub poziomem Wernier i schodami Regis), zwiedzanie Stajni Mysiur, podłużni Dobosz i Szybiku Spalonego, poprzecznika i komory Chrystian, komory kieratowej i poprzecznika Ważyn, Kaplicy św. Kingi, komory Rabsztyn oraz komory Ważyn. Na powierzchnię zabiera turystów winda. Aktywny sportowo mogą pod ziemią rozegrać mecz koszykówki i siatkówki. Nie lada atrakcją jest podziemna kolejka i zjeżdżalnia. W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a w 2000 roku prezydent RP podjął decyzję o uznaniu bocheńskiej żupy za Pomnik Historii.

 

Diabli Kamień:

Jest to potężny głaz (ławica piaskowca), znajdujący się u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym. Ma 55 długości, 12 m szerokości i 17-25 m wysokości. Od zachodniej strony ma wysoką, znacznie wychyloną od pionu ścianę, pod którą można schronić się w czasie deszczu. Nie jest jednolitą bryłą – posiada liczne wnęki, wyżłobienia, spękania, a na szczycie niewielkie wgłębienia, w których gromadzi się woda po deszczu. Szczyt, na który da się wejść od południowej strony, zwieńczony jest metalowym, zabetonowanym krzyżem. Z kamieniem związana jest legenda, według której diabeł nie mogąc ścierpieć istniejącego w Szczyrzycu klasztoru nawracającego ludzi od grzechu, porwał wielki kamień, by go zrzucić na klasztor. Było to w 1234 r. Jednak modlitwy zakonników i dźwięk bijących na Anioł Pański dzwonów klasztoru sprawiły, że diabeł stracił moc. Nie mogąc unieść kamienia, upuścił go w lesie, 3 km przed klasztorem. Na ścianach kamienia można podobno dostrzec 5 wgłębień od palców diabła. Diabli Kamień znajduje się w miejscowości Krzesławice na przysiółku Smykań w gminie Raciechowice.


Szlak Architektury Drewnianej:

 • Dobra, pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów z 1678 r.
 • Jodłownik, pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z II poł. XVI w.,
 • Kamionka Mała, pw. Św. Katarzyny z XVIII w.
 • Jurków, pw. MB. Nieustającej Pomocy z 1913 r
 • Kasina Wielka, pw. Św. M. Magdaleny z 1678 roku,
 • Łososina Górna, pw. Wszystkich Świętych z 1778 r.
 • Męcina, pw. Św. Antoniego Pustelnika z XVI w.,
 • Pisarzowa, pw. Św. J. Ewangelisty zbudowany w 1713 roku,
 • Skrzydlna, pw. Św. Mikołaja Biskupa z XVI wieku,
 • Szyk, pw. Św. Stanisława Biskupa i Barbary z 1633 roku,
 • Wilkowisko, pw. Św. Katarzyny, zbudowany w 1921-1930 na wzór spalonego w 1916 roku