Kąpielisko "CHORWACJA" w Jurkowie - 38 km - 40 minut
„Chorwacja Jurkowska” to zespół zalewisk wyrobisk pożwirowych, o pow. ponad 10 ha. Kąpielisko to idealne miejsce do wypoczynku dla wszystkich tych, którzy lubią aktywnie spędzać wolny czas. Do dyspozycji przygotowano:
- piaszczyste i kamienne plaże
- pomosty i baseny na wodzie
- wypożyczalnię sprzętów wodnych (rowerki, łódki, kajaki)
- wypożyczalnię leżaków
- plac zabaw dla dzieci
Krzyż Milenijny na Miejskiej Górze w Limanowej:
wzniesiony na szczycie Miejskiej Góry, upamiętnia 2000-lecie chrześcijaństwa oraz przejście naszego pokolenia w XXI wiek. Krzyż ma wysokość 37 m, rozpiętość ramion 12 metrów i oświetlenie, które daje efekt nocnej iluminacji. Widok z tego miejsca jest niezwykle malowniczy. Podziwiać można panoramę miasta, malownicze pejzaże Beskidu Wyspowego, Gorce z najwyższym szczytem Turbaczem, a przy słonecznej pogodzie na horyzoncie pojawiają się Tatry.
Szlak Papieski:
Szlak Papieski w Beskidzie Wyspowym biegnie przez teren Rabczańsko-Mszański i Limanowski. Trasa Limanowskiego Szlaku Papieskiego rozpoczyna się na Przełęczy Marszałka Rydza Śmigłego i prowadzi przez Mogielicę – Przełęcz Słopnicką – Cicho – Przełęcz między Cichoniem i Ostrą – Ostrą – Jeżową Wodę – Skiełek- Łukowicę – Jabłonie aż do Limanowej. Na całym szlaku umieszczone zostały błękitne tablice informacyjne.
Wieża widokowa na Mogielicy:
Na tym najwyższym szczycie Beskidu Wyspowego (1170 m n.p.m.) znajduje się drewniana wieża triangulacyjna o wysokości 20 metrów. Dookoła panorama: Gorce, Beskid Sądecki, Tatry, Pieniny, Beskid Żywiecki z Babią Górą, oczywiście Beskid Wyspowy.
Miasteczko Galicyjskie i Sądecki Park Etnograficzny:
Miasteczko Galicyjskie to rekonstrukcja zabudowy budynków, które stały na terenie Galicji. Takich zabudowań w dawnej prowincji monarchii austro-węgierskiej z przełomu XIX i XX wieku było bardzo dużo. Znajduje się tu rekonstrukcja niewielkiego placu rynkowego, ratusza, karczmy, remizy strażackiej i domów mieszczańskich. Na terenie skansenu odbywają się cykliczne oraz okazyjne prezentacje dawnych wiejskich rzemiosł, kuchni regionalnej i warsztatów rękodzielniczych, zaś latem liczne, plenerowe imprezy folklorystyczne.
Sądecki Park Etnograficzny to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce, prezentujące architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych - Lachów, Pogórzan i Górali Sądeckich oraz grup etnicznych: Łemków, Niemców i Cyganów. Na powierzchni 20 ha znajduje się kilkadziesiąt budynków, m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią we wnętrzach, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki.
Kopalnia Soli w Bochni:
Jest to najstarszy, (1248 r) działający zakład wydobywczy w Europie. Urokliwe, a przy tym lecznicze podziemia kopalni przyciągają z roku na rok coraz większe rzesze turystów. W skład podziemnej trasy turystycznej wchodzi kilkanaście punktów. Każdy z nich ma swoją historię, a z niektórymi związane są nawet legendy. Ten niezwykły spacer zajmuje ok. 1,5 - 2 godziny. Obejmuje zjazd Szybem Sutoris, przejście podłużnią August (lub poziomem Wernier i schodami Regis), zwiedzanie Stajni Mysiur, podłużni Dobosz i Szybiku Spalonego, poprzecznika i komory Chrystian, komory kieratowej i poprzecznika Ważyn, Kaplicy św. Kingi, komory Rabsztyn oraz komory Ważyn. Na powierzchnię zabiera turystów winda. Aktywny sportowo mogą pod ziemią rozegrać mecz koszykówki i siatkówki. Nie lada atrakcją jest podziemna kolejka i zjeżdżalnia. W 1981 r. kopalnię wpisano do rejestru zabytków, a w 2000 roku prezydent RP podjął decyzję o uznaniu bocheńskiej żupy za Pomnik Historii.
Diabli Kamień:
Jest to potężny głaz (ławica piaskowca), znajdujący się u wschodnich podnóży góry Grodzisko w Beskidzie Wyspowym. Ma 55 długości, 12 m szerokości i 17-25 m wysokości. Od zachodniej strony ma wysoką, znacznie wychyloną od pionu ścianę, pod którą można schronić się w czasie deszczu. Nie jest jednolitą bryłą – posiada liczne wnęki, wyżłobienia, spękania, a na szczycie niewielkie wgłębienia, w których gromadzi się woda po deszczu. Szczyt, na który da się wejść od południowej strony, zwieńczony jest metalowym, zabetonowanym krzyżem. Z kamieniem związana jest legenda, według której diabeł nie mogąc ścierpieć istniejącego w Szczyrzycu klasztoru nawracającego ludzi od grzechu, porwał wielki kamień, by go zrzucić na klasztor. Było to w 1234 r. Jednak modlitwy zakonników i dźwięk bijących na Anioł Pański dzwonów klasztoru sprawiły, że diabeł stracił moc. Nie mogąc unieść kamienia, upuścił go w lesie, 3 km przed klasztorem. Na ścianach kamienia można podobno dostrzec 5 wgłębień od palców diabła. Diabli Kamień znajduje się w miejscowości Krzesławice na przysiółku Smykań w gminie Raciechowice.
Szlak Architektury Drewnianej:
- Dobra, pw. Świętych Szymona i Judy Tadeusza Apostołów z 1678 r.
- Jodłownik, pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny z II poł. XVI w.,
- Kamionka Mała, pw. Św. Katarzyny z XVIII w.
- Jurków, pw. MB. Nieustającej Pomocy z 1913 r
- Kasina Wielka, pw. Św. M. Magdaleny z 1678 roku,
- Łososina Górna, pw. Wszystkich Świętych z 1778 r.
- Męcina, pw. Św. Antoniego Pustelnika z XVI w.,
- Pisarzowa, pw. Św. J. Ewangelisty zbudowany w 1713 roku,
- Skrzydlna, pw. Św. Mikołaja Biskupa z XVI wieku,
- Szyk, pw. Św. Stanisława Biskupa i Barbary z 1633 roku,
- Wilkowisko, pw. Św. Katarzyny, zbudowany w 1921-1930 na wzór spalonego w 1916 roku